САРАДЊА СА ЗЕЛЕНИМ КЛИМАТСКИМ ФОНДОМ
Зелени климатски фонд (ГЦФ) са седиштем у Сонгду, у Јужној Кореји, је нови глобални фонд креиран да подржи напоре држава у развоју у транзицији ка ниско угљеничном, климатски одрживом друштву и привреди. Основан је од стране 194 државе чланица Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским променама. Зелени климатски фонд постаје водећи мултилатерални механизам финансирања климатски одрживих пројеката држава у развоју.
ГЦФ подржава инвестиције у 8 стратешких сектора, а у складу са националним приоритетима:

Министар Бранислав Недимовић, упутио је извршном директору Секретаријата Зеленог климатског фонда, господину Јанику Глемареку, захтев за номинацију Развојног фонда АПВ на националном нивоу, са циљем да, после усклађивања са процедурама ГЦФ, добије статус акредитоване институције.
Битни датуми
- 29.10.2020. године, Зелени климатски фонд (ГЦФ) је Развојном фонду АПВ послао званичну потврду статуса имплементационог партнера, чиме је Развојни фонд АПВ стекао право да у име Републике Србије подноси пројекте Зеленом климатском фонду који ће допринети јачању националног капацитета и покретању климатски одговорних инвестиција, почев од израде стратегија, студија изводљивости до инвестиционих пилот пројеката.
- 27.11.2020. године одобрен је и пројекат спремности (Readiness project) у износу од USD 322.450,00 чиме је започет и званични процес јачања капацитета за акредитацију, са циљем приступа инвестиционим финансијским инструментима Зеленог климатског фонда.
- 08.03.2021. године потписан је Уговор са Канцеларијом Уједињених нација за пројектне услуге (УНОПС) која је ангажована од стране Зеленог климатског фонда (ГЦФ) да пружи сву неопходну подршку у реализацији овог пројекта.
- 09.09.2021. године одржан Дијалог о одрживости Западног Балкана
- 22.03.2022. године одржана оснивачка скупштина удружења ЗЕЛЕНИ НАВИГАТОР ЗАПАДНОГ БАЛКАНА. Удружење је основано ради пружања активне подршке пословном окружењу повољном за решавање климатских изазова, промовисања климатског деловања, уношења климатских аспеката у свакодневно пословање, активног управљања климатским ризицима, промовисања финансијских производа и услуга за решавање климатских промена, као и промовисања размене и ширења знања.
- 17.05.2022. године представљена пословна асоцијација Зелени навигатор Западног Балкана у Покрајинској влади.
- 12.06.2022. године завршен је пројекат спремности (Readiness project) „Јачање националних капацитета за адаптацију климатским променама кроз унапређење финансијских институција, доступност климатских информација и боља понуда климатски паметних инвестиционих модела“.
- 04.07.2022. године одржана конференција о пословној асоцијацији Зелени навигатор Западног Балкана у Бањалуци.
- 17.11.2022. године у Народној банци Србије одржан је први Форум одрживог инвестирања на Западном Балкану са централном темом “Одговор на изазове корпоративног сектора у турбулентним временима”.
Дијалог о одрживости Западног Балкана
Конференција која је организована од стране Развојног фонда Војводине је водећа регионална иницијатива која је имала за циљ управљање корпоративним стратегијама за климатске промене кроз међусекторски дијалог, инспиративна партнерства и климатски паметне инвестиције. Конференцији су присуствовали високи представници међународних финансијских институција који подржавају климатске акције на Западном Балкану. Овај догађај је био изузетна прилика за информисање и утицај на политику институција и економских тржишта у циљу проналажења решења ка климатски одрживим инвестицијама.
Први форум одрживог инвестирања на Западном Балкану
У партнерству са Народном банком Србије и Европском инвестиционом банком, Зелени навигатор западног Балкана је представио основне принципе корпоративне трансформације ка климатски неутралном пословању са примерима добре праксе. Као крајњи циљ Форума произишло је стимулисање пословне и инвестиционе перспективе региона, кроз увођење корпоративне анализе климатских ризика и иницијатива попут зелених корпоративних обвезница и Индекса одрживости корпоративног сектора западног Балкана.